Δράσεις-Ενότητες Εργασίας
ΕΕ1: Μελέτη καλλιέργειας και κλασμάτωσης μικροφυκών με βελτιωμένα χαρακτηριστικά σε αποστραγγιστικά ύδατα θερμοκηπίων
Αρχικά θα πραγματοποιηθεί η ποιοτική ανάλυση των αποστραγγιστικών υδάτων θερμοκηπίου στα οποία θα καλλιεργηθούν έξι στελέχη μικροφυκών τα οποία στη συνέχεια θα αξιολογηθούν ως προς την περιεκτικότητα της βιομάζας τους σε λιπίδια. Η παραγόμενη βιομάζα, μετά τα πειράματα αύξησης που θα λάβουν χώρα, θα αναλυθεί και τα δύο αποδοτικότερα στελέχη θα προωθηθούν για καλλιέργεια σε μεγάλη κλίμακα. Παράλληλα, θα λάβει χώρα η κλασμάτωση των μικροφυκών έτσι ώστε να επιτευχθεί διαχωρισμός μεταξύ των λιπιδίων/ελαίων, των πρωτεϊνών και των υδατανθράκων.
ΕΕ2: Αναβάθμιση ελαίου μικροφυκών μέσω καταλυτικής υδρογονοεπεξεργασίας προς παραγωγή πράσινων υγρών καυσίμων
ΕΕ3: Αξιοποίηση υπολειμματικής βιομάζας μικροφυκών προς παραγωγή ενέργειας/θερμότητας και χημικών υψηλής προστιθέμενης αξίας
ΕΕ4: Πιλοτικές διεργασίες: παραγωγή επιλεγμένων στελεχών μικροφυκών και παραγωγή πράσινων υγρών καυσίμων
ΕΕ5: Τεχνο-οικονομική αξιολόγηση & Εκτίμηση Κύκλου Ζωής (LCA)
![espa.png](/images/espa.png)
To έργο ALGAFUELS φιλοδοξεί να αναπτύξει μία νέα τεχνολογία παραγωγής πράσινων καυσίμων μέσω καταλυτικής υδρογονοεπεξεργασίας, που θα αξιοποιεί το έλαιο μικροφυκών καλλιεργημένων σε ύδατα αποστράγγισης θερμοκηπίων.
Επικοινωνία
+30 2310 498315
+30 2310 498380
6ο χλμ Χαριλάου – Θέρμης
Τ.Θ. 60361, ΤΚ. 57001
Θέρμη, Θεσσαλονίκη
Τ.Θ. 60361, ΤΚ. 57001
Θέρμη, Θεσσαλονίκη